Zaloguj

Rozrywka i Kultura

2
czerwiec


2022-05-30
Gdzie i jak szukać informacji o przodkach?
KLUB HISTORYCZNY. 2 czerwca - wstęp wolny.

Zapraszamy na spotkanie z cyklu W poszukiwaniu własnych korzeni.

Wstęp wolny.

2 czerwca 2022 czwartek godz. 11.00 . 

Gość: Lech Niepiekło, autor książki Ród Niepiekło, artysta malarz 

Gospodarz: Hanna Ciesielska, studentka UTW 

 

Nasz gość zaprezentuje sposób korzystania z dostępnych źródeł, baz danych i wyszukiwarek internetowych. Pokaże sposoby porządkowania informacji (tworzenia drzew genealogicznych). Przedstawi ciekawostki związane z genealogią. Jego książki i artykuły będą jedynie stanowiły „ilustrację” tematu.

W roku W roku 1108 książę czeski z dynastii Przemyślidów dokonał rzezi członków możnego rodu Vrszowców, którzy przez 200 lat byli najbliższymi sojusznikami władców, lecz nieopatrznie wdali się w spory dynastyczne. Resztki Vrszowców uciekły do Polski, pod opiekę Bolesława Krzywoustego. Król nadał im liczne ziemie, gdzie Vrszowcy, zwani w Polsce Rawitami, zakładali miasta i wioski. Rawici odnieśli w Polsce ogromny sukces polityczny, ekonomiczny i demograficzny, stając się jednym z najliczniejszych i najbardziej wpływowych rodów. Osiedlając się w różnych częściach Polski przyjmowali różne nazwiska.

Do Rawitów należał mieszkający na Mazowszu wojski zakroczymski Niepiekło. Od jego imienia wzięła nazwę wieś Niepiekła koło Zakroczymia. Na skutek jej przeludnienia rycerz Ścibor zdecydował się (ok. 1424 r.) przenieść na spustoszone ziemie na północnym Mazowszu, otrzymując od księcia Janusz nadanie wsi Wyszomierz.  W 1430r. sprzedał to nadanie bratankom, a sam z synami (a było ich dziesięciu) przeniósł się na Podlasie rządzone natenczas przez księcia Witolda. Tu, w par. Skibniew, założyli nowe wsie Wyszomierz i Niepiekły. W następnych pokoleniach powstały kolejne wsie: Wyszomierz – par. Suchożebry, Kutaski – par. Prostyń, Kutyski – par. Skibniew.  Potomkowie Ścibora, zależnie od miejsca zamieszkania, przyjmowali nazwiska: Niepiekło, Wyszomierski, Grzymała. Na skutek rozdrabniania ziemi i ubożenia przenosili się w inne rejony Rzeczpospolitej, tworząc kolejne gałęzie.

 

Więcej: https://zacisze.waw.pl/pl/klub-historyczny-rod-niepieklo 

 

DOM KULTURY "ZACISZE" W DZIELNICY TARGÓWEK M.ST.WARSZAWY

ul. Blokowa 1, 03-641 Warszawa
tel. 22 679 84 69, fax 22 743 87 10

 


 







Pozostałe wpisy


Korzystamy z plików cookie tylko w stopniu niezbędnym do działania strony. Możesz je zablokować poprzez zmienę ustawień przeglądarki.
Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności". wiem, zamknij