Zaloguj
22 września 2020

Felietony2016-09-05
Groby żołnierzy września 1939.
Autor: Tomasz Wrzosek - mieszkaniec Ząbek.

Na naszym ząbkowskim cmentarzu znajduje się około 50 grobów znanych i nieznanych żołnierzy, którzy ponieśli największą ofiarę, tracąc swoje życie w walce przeciwko wojskom niemieckim i rosyjskim. Ich śmierć przyczyniła się do takiego obrotu historii, że możemy cieszyć się życiem w takich, a nie innych czasach. Czasach pokoju, szczęścia, a przede wszystkim w czasach świetności naszego kraju. Kraju, o którego wolność walczyli.

Zgłaszam się z apelem do władz miasta i do mieszkańców. Zgłaszam się również do nowo powstałej jednostki strzelców ząbkowskich i organizacji harcerskich działających w naszej gminie.

Patriotyzm to nie tylko pięknie obchodzone uroczystości państwowe. To także pamięć o tych, którzy za naszą wolność walczyli. Chciałbym, abyśmy wspólnie zadbali o przestrzeń na cmentarzu. Nie mam na myśli stawiania pomników, ale o zwykłe zasianie nowej trawy i kwiatów, zapewnienie drobnego funduszu na znicze i tym podobne drobne sprawy, które my jako mieszkańcy jesteśmy w stanie wykonać. Ja mam kosiarkę i kilka łopat. Z pewnością znajdzie się ktoś, kto zna się na przygotowaniu gruntu pod wysiew trawy i zasadzenie kwiatów. Ktoś ma konewkę, kto inny zapałki. Jest nas 40 tysiecy, ich 50 poległych.

Myślę, że wspólnie dalibyśmy radę zapewnić pamięć naszym własnym bohaterom. Dołączone zdjęcie zrobine w niedzielę na cmentarzu. Nie jest źle, ale czy groby żołnierzy muszą zdobić chwasty?

 

Tomasz Wrzosek

Jeśli mają Państwo jakieś uwagi i pomysły, to prosimy pisać.

Zapraszamy również do bezpośredniej korespondencji z Autorem tomwrzosel@gmail.com


 


Pozostałe wpisy

ilość wszystkich aktualności: 119

4321

Korzystamy z plików cookie tylko w stopniu niezbędnym do działania strony. Możesz je zablokować poprzez zmienę ustawień przeglądarki.
Dowiedz się więcej wiem, zamknij