Zaloguj
16 czerwiec 2019
Nocelgi - Warszawa, Ząbki
Noclegi pod Warszawą

Andrzej Potęga "Pierwiastek"
polski gitarzysta basowy

HYDRAULIK
Usługi hydrauliczne. Pogotowie hydrauliczne 24H. Hydraulik. Ząbki, Warszawa.
www.hydraulikzabki.pl

Aktualności2018-10-09
Nowy budynek Szpitala Drewnica otwarty.
Tekst: Iwona Potęga

W Ząbkach dobiegła końca jedna z największych inwestycji samorządu województwa mazowieckiego - budowa najnowocześniejszego szpitala psychiatrycznego, nie tylko w kraju, ale i w Europie. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci już na początku października. Szpital jest przeznaczony do świadczeń zdrowotnych dla ponad 750 000 mieszkańców Mazowsza. Zapewnia najwyższe standardy w opiece nad chorymi. Posiada 9 wyspecjalizowanych oddziałów psychiatrycznych oraz nowoczesne centrum rehabilitacji psychiatrycznej i 300 łóżek dla pacjentów. Skala inwestycji była ogromna. Powstał nie tylko nowoczesny szpital, ale i przestrzeń do rehabilitacji i integracji. Wartość inwestycji wyniosła ponad 137 mln zł, a ponad 95 mln zł to wsparcie unijne w ramach RPO WM 14-20. Kamień węgielny pod inwestycję był uroczyście wmurowany na początku września 2015 r.

W uroczystym otwarciu szpitala, w dniu 4 października br., udział wzięli: goście z całego województwa mazowieckiego, wśród nich: Adam Struzik - marszałek województwa mazowieckiego, Janina Ewa Orzełowska - wicemarszałek, Wiesław Roboszuk - wicemarszałek, Elżbieta Lanc - członek zarządu województwa mazowieckiego, Ludwik Rakowski - przewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego, Jolanta Koczorowska - radna sejmiku, Tomasz Goździkiewicz - prezes zarządu Związku Pracodawców Opieki Psychiatrycznej i Leczenia Uzależnień, Roman Robert Jędrzejczak - prezes mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego Drewnica, Norbert Szczepański - członek Zarządu Mazowieckiego Szpitala Drewnica, a także Piotr Uściński - poseł na Sejm RP. Miasto reprezentowała Małgorzata Zyśk - zastępca burmistrza Ząbek, a także przewodniczący rady miasta Ząbki Wojciech Gut. Obecni byli również prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Ząbkach Janusz Tomasz Czarnogórski i Komendant Straży Miejskiej Zbigniew Forysiak.

Po uroczystym poświęceniu, którego dokonał Biskup Romuald Kamiński, goście weszli do budynku, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Były przemówienia i podziękowania a także prezenty dla szpitala, przeplatane występami artystycznymi, przygotowanymi przez aktorów współpracujących z Redbadem Klijnstrą, ambasadorem szpitala. Uroczystość poprowadził Redbard Klijnstra aktor teatralny i telewizyjny, znany z serialu "Na dobre i na złe".

Podczas uroczystości goście mieli okazję obejrzeć film o historii Szpitala Drewnica, o którym opowiedzieli jego długoletni pracownicy: Joanna Watras, psycholog i psychoterapeuta kierownik Oddziału Dziennego MSW DREWNICA; Marta Jóźwiak, asystentka zarządu; Anna Grzegrzółka, pielęgniarka; Ewa Radwańska, lekarz, psychiatra, kierownik Oddziału Psychiatrycznego; Elżbieta Strząska, psycholog, z-ca kierownika Oddziału Rehabilitacji; Leszek Mysera, malarz, stolarz, hydraulik, ślusarz.
Marszałek podczas swojego wystąpienia przypomniał, że szpitale województwa mazowieckiego odpowiedzialne za leczenie psychiatryczne, zwykle mieszczą się w zabytkowych budynkach, często będących w złym stanie. Najstarszy szpital w województwie ma 130 lat. Szpitale są sukcesywnie modernizowane. Czego nie można było zrobić z Drewnicą. Przypomniał, że decyzja o budowie nowego budynku została podjęta w trudnej dla samorządu województwa, sytuacji finansowej. Były nawet plany likwidacji i przeniesienia szpitala, jednak udało się zorganizować środki na jego budowę. Poinformował, że szpitale są zadłużone na 15 miliardów złotych i że on widzi szansę dla szpitali w środkach unijnych. Następnie przypomniał o tym jak był budowany samorząd i o roli samorządu obecnie.

Nawiązując do występu artystycznego mówiącego o depresji i uzależnieniu, powiedział że musimy dbać o najsłabszych i że jest to spłacanie długu naszego wobec społeczeństwa. Na koniec wystąpienia szczególne podziękowania skierował do Romana Roberta Jędrzejczaka, który jak powiedział marszałek - od początku do końca ten szpital wykonał.

Starosta Wołomiński Kazimierz Rakowski pogratulował wybudowanego obiektu. Poinformował także o planach rozbudowy szpitala powiatowego w Wołominie. Wręczył prezesowi MSW wraz z Karolem Małolepszym członkiem zarządu Powiatu Wołomińskiego, pamiątkowy obraz.

Małgorzata Zyśk zastępca burmistrza Ząbek, w swoim przemówieniu powiedziała, że cieszy się z powstałego obiektu, tym bardziej, że ma w nim funkcjonować centrum Alzheimera i geriatria, które są coraz bardziej potrzebne. Bo żyjemy dłużej i problemy te dotyczą wielu osób. Wspomniała że seniorzy także znaleźli się w grupie nieoszacowanej, obok psychiatrii i pediatrii. Następnie wraz z radnym powiatu wołomińskiego Sławomirem Pisarczykiem wręczyli prezesowi MSW kwiaty oraz kosz historycznych gier ząbkowskich, dla pacjentów.

Poseł na Sejm Piotr Uściński podziękował za decyzję z 2014 r. o budowie szpitala. Powiedział, że żyjemy w świecie, który powoduje, że chorób psychicznych będzie coraz więcej. Wspomniał także że szpital wołomiński ma większy kontrakt o dofinansowanie do SOR-u, w wysokości 10 mln zł.

Na koniec uroczystości marszałek wraz z radnymi woj mazowieckiego wręczyli medal Pro Mazovia. - Romanowi Robertowi Jędrzejczakowi - prezesowi MSW Drewnica, a także dyplomy uznania, które otrzymali Waldemar Giza były prezes, Małgorzata Krzyczkowska dyrektor MSW, Dorota Wiktorowicz główna księgowa, Małgorzata Kowalska i Konrad Głowacki - zajmujący się inwestycjami, Magdalena Matusiak od spraw organizacyjno- administracyjnych a także, Anna Trochimowicz i Anna Kamińska - przedstawicielki Stowarzyszenia Nowa Drewnica.

Po czym goście udali się na zwiedzanie nowo powstałego obiektu. Do obejrzenia były: sala do rehabilitacji ruchowej, sala do muzykoterapii, oddział psychiatryczny - ogólny, sale terapeutyczne, izba przyjęć, poradnia zdrowia psychicznego.

 


 


Pozostałe wpisy


Korzystamy z plików cookie tylko w stopniu niezbędnym do działania strony. Możesz je zablokować poprzez zmienę ustawień przeglądarki.
Dowiedz się więcej wiem, zamknij