Zaloguj

Aktualności



2018-02-25
Porady na wypadek silnych mrozów.
Komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa publikuje infografikę będącą zbiorem rad na zimne dni. Poza, wydawałoby się, oczywistościami, jak ciepłe ubrania i odśnieżanie, RCB zwraca uwagę na detale, o których często zapominamy.

 

Zima daje się w znaki wszystkim. Mieszkańcom, kierowcom i turystom. Dla wszystkich przygotowano infografikę z przypomnieniami, jak przygotować się do niskich temperatur. RCB przypomina, by zabrać ładowarkę, przewody do rozruchu silnika, nie pić alkoholu i uważać, by kratki wentylacyjne były odsłonięte. Zasłanianie kratek powoduje wprawdzie wzrost temperatury, ale w razie niebezpieczeństwa (np. pożaru) może szybciej dojść do zaczadzenia.

Komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

 Instytut i Meteorologii i Gospodarki Wodnej na najbliższe dni prognozuje mroźną pogodę. W niektórych rejonach Polski temperatura w najzimniejszym momencie dnia może spaść lokalnie nawet do –20 oC. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje o zachowanie ostrożności. Należy dostosować rodzaj odzieży do panujących na zewnątrz warunków oraz ograniczyć przebywanie na otwartej przestrzeni w najzimniejszych momentach dnia.

Nadchodzącym mrozom towarzyszyć mogą miejscami marznące opady powodujące oblodzenia i gołoledź. Pamiętajmy o konieczności zachowania wzmożonej czujności podczas jazdy samochodem.

Długie przebywanie na mrozie może zagrażać także naszemu zdrowiu i życiu. Zadbajmy o osoby potrzebujące oraz zwierzęta.

Porady na wypadek silnych mrozów: 

Po pierwsze - ubieraj się ciepło, w kilka warstw odzieży tak, by łatwo było zdjąć sweter, gdy się spocisz w trakcie np. wysiłku. Załóż kalesony, nieprzewiewną kurtkę z kapturem, czapkę, szalik, rękawiczki. Załóż nieprzemakalne buty.

Po drugie nie wychodź na mróz głodny. Przed wyjściem zjedz kaloryczny posiłek. Możesz zabrać ze sobą termos z gorącą herbatą.

Po trzecie zabezpiecz skórę twarzy i rąk przed mrozem (tłustym kremem, nie należy używać nawilżającego!)

Po czwarte powiedz komuś (rodzinie, lub obsłudze w schronisku, pensjonacie, hotelu) dokąd idziesz. Oszacuj czas jaki ciebie nie będzie i poinformuj o tym kogoś, kto ewentualnie zgłosi twoje zaginięcie. Zimą chodzi się znacznie wolniej! W dodatku łatwiej zabłądzić: przysypane śniegiem ścieżki. I - co ważne - nie zapomnij odmeldować się po powrocie, że wróciłeś, by uniknąć niepotrzebnych alarmów.

Po piąte nie należy wybierać się na zimowe wycieczki samemu. W grupie jest bezpieczniej.

Po szóste nie trzeba chodzić tam, gdzie jest niebezpiecznie.

Po siódme nie forsuj się. Idąc w głębokim śniegu należy się zmieniać na prowadzeniu. Torowanie drogi - przecieranie szlaku - jest bardzo męczące.

Po ósme, kiedy popsuje się pogoda, poczujemy się zmęczeni, głodni, coś nam zacznie dolegać nie wychodźmy na zewnątrz. Z zimą nie ma żartów.

Po dziewiąte odmrożone palce można włożyć pod strumień zimnej lub letniej wody.

Po dziesiąte w przypadku dużych odmrożeń należy udać się do lekarza.

 

Więcej na stronie straz.gov.pl


 







Pozostałe wpisy


Korzystamy z plików cookie tylko w stopniu niezbędnym do działania strony. Możesz je zablokować poprzez zmienę ustawień przeglądarki.
Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności". wiem, zamknij