Zaloguj

Aktualności

31
maj


2014-05-30
II Piknik Historyczny Drogi do wolności 1914-1920
31 maja- 1 czerwca Baseny Portu Żerańskiego

Fundacja Ochrony Zabytków Militarnych oraz Muzeum Zabytków Techniki Wojskowej przy współudziale Urzędu Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy zapraszają na II Piknik Historyczny pn. „Drogi do wolności 1914-1920”, który odbędzie się w Dzielnicy Białołęka, na terenie basenów Portu Żerań.

Na uczestników czekają liczne atrakcje. Natomiast na głodnych nie tylko wiedzy, ale i czegoś bardziej przyziemnego, będą czekały także punkty z gastronomią.

Zapraszamy z całymi rodzinami!

31 maja (sobota):

11:00 – otwarcie terenu Pikniku dla gości. 
12:00 – oficjalne otwarcie Pikniku z udziałem zaproszonych osób. 
13:00 – 19:00 Godziny rozpoczęcia danych punktów programu będą każdorazowo ogłaszane przez Narratora prowadzącego Piknik. W tym przedziale czasowym przewidziane są:

  • Prezentacja zbiorów Muzeum Zabytków Techniki Wojskowej Braci Kęszyckich oraz innych kolekcji z Polski.
  • Zwiedzanie dioram historycznych przedstawiających różnorodne formacje polskie walczące w latach 1914-1920, zaaranżowane przez Grupy Rekonstrukcji Historycznej, odtwarzające te jednostki.
  • Prezentacja wyposażenia, umundurowania oraz sprzętu typowego dla danej jednostki – związana z tematem II Pikniku Historycznego.
  • Inscenizacje historyczne prezentujące słynne polskie bitwy i potyczki z lat 1914-1945 z udziałem kilkudziesięciu rekonstruktorów, pojazdów pancernych i terenowych. Między innymi rekonstrukcja walk 1. Pułku Strzelców Polskich pt. „Błękitna Armia w Szampanii”.
  • Pokazy w ruchu unikatowych, zabytkowych pojazdów z epoki.
  • Pokazy mody z dwudziestolecia międzywojennego i lat 30.
  • Dynamiczny pokaz sprzętu pancernego, m.in. czołgów FT-17, Sherman, Stuart, T-34. Dla zwolenników mocnych wrażeń – jazda pojazdami pancernymi i terenowymi po trudnym terenie.
  • Dynamiczny pokaz amfibii K-61 na terenie basenów Portu Żerańskiego. Ochotników zapraszamy na pokład!
  • Gry i zabawy historyczne.


16:00 Spotkanie z Mirosławem Kęszyckim i Tomaszem Grzywaczewskim (więcej informacji na dole strony) 
20:00 – Zamknięcie Pikniku. Dla chętnych ognisko integracyjne.

1 czerwca (niedziela): Wyjątkowy Dzień Dziecka 
11:00 – Otwarcie pikniku dla gości. 
11:30 – 18:00 Godziny rozpoczęcia danych punktów programu będą ogłaszane przez Narratora prowadzącego Piknik. W tym przedziale czasowym przewidziane są:

  • Dla najmłodszych zabawy popularne w XX-leciu międzywojennym przygotowane i prowadzone przez Grupę Rekonstrukcji Historycznych Ludności Cywilnej, m.in. gra w pikuty, duże drewniane puzzle, baloniarz, ubieranie papierowych lalek w malowane przez dzieci ubranka z papieru, machajka, puszczanie łódek z kory w balii, papierowe wojsko, biegi w workach, puszczanie fajerki na pogrzebaczu, nauka prania na tarze.
  • Inscenizacje historyczne prezentujące słynne polskie bitwy i potyczki z lat 1914-1945, między innymi rekonstrukcja pt. „Wojsko Polskie przeciw bolszewikom. Rok 1920”.
  • Dynamiczny pokaz sprzętu pancernego, m.in. czołgów FT-17, Sherman, Stuart, T-34. Dla zwolenników mocnych wrażeń – jazda pojazdami pancernymi i terenowymi po trudnym terenie.
  • Dynamiczny pokaz amfibii K-61 na terenie basenów Portu Żerańskiego. Ochotników zapraszamy na pokład!
  • Gry i zabawy historyczne.
  • Zwiedzanie dioram historycznych przedstawiających różnorodne formacje polskie walczące w latach 1914-1920, zaaranżowane przez Grupy Rekonstrukcji Historycznej, odtwarzające te jednostki.
  • Prezentacja wyposażenia, umundurowania oraz sprzętu typowego dla danej jednostki – związana z tematem II Pikniku Historycznego.


19:00 – Oficjalne zamknięcie Pikniku.

W sobotę, 31 maja o godz. 16:00, zapraszamy na spotkanie z niezwykłymi ludźmi, ludźmi dwóch pokoleń, których łączy historia – historia nieludzkiej ziemi i zsyłki Polaków, ponura historia stalinowskich sowieckich łagrów.

Mirosław Kęszycki – ofiara stalinowskiego totalitaryzmu. W lutym 1940 r. z rodzinnego majątku w Starym Zamoszu, w kordonie uzbrojonych enkawudystów, wspólnie z Mamą został wywieziony na Syberię. Miał wówczas 7 lat. Ten wspaniały Człowiek, wielki patriota i świadek historii opowie o życiu zesłańców na Syberii, o drodze, jaką przebyli, o warunkach, w jakich przyszło im żyć i mieszkać, o losach Rodziców i szczęśliwym powrocie z tułaczki do kraju. Zapewne wspomni o bezcennej pamiątce, jaką przywiózł z Kozielska Jego Ojciec. To będzie niezapomniana lekcja historii i patriotycznego wychowania.

Tomasz Grzywaczewski – podróżnik i organizator historyczno-ekstremalnych wypraw jest kronikarzem pamięci Tych okrutnie doświadczonych przez los, których zesłano na tę nieludzką ziemię. W sierpniu 2013 roku wyruszył ich śladem. Tym razem celem jego kolejnej wyprawy była Północna Syberia. Tam, gdzie w 1949 r. rozpoczęto budowę jednego z najbardziej kosztownych i morderczych projektów ZSRR – portu morskiego odległego 500 km od morza i linii kolei żelaznej przebiegającej przez strefę wiecznej zmarzliny. Dzisiaj pozostałości tego projektu nazywane są „Martwą Drogą”.

W międzynarodowym projekcie swój udział miał także miesięcznik „Odkrywca”. Głównym celem wyprawy miało być dotarcie do „Martwej Drogi”, gdzie do dziś zachowały się pozostałości sowieckich obozów pracy. Rejon ten znajduje się w strefie koła podbiegunowego, w okolicach miejscowości Igarka i Turuchańsk w dalekim Krasnojarskim Kraju. Więźniowie łagrów pracowali głównie przy budowie transpolarnej magistrali kolejowej, określanej kryptonimem „Budowa nr 503”. Projekt został rozpoczęty na rozkaz Stalina w 1949 roku. W 1953 r., tuż po śmierci dyktatora, Beria wstrzymał prace i nakazał przyspieszoną ewakuację całego projektu. W odludnych lasach i bagnach pozostawiono dziesiątki obozowych baraków, lokomotywy, wagony, drezyny, nasyp kolejowy z praktycznie ukończonymi odcinkami szyn, mijanki i mosty. Strefa wiecznej zmarzliny, długotrwałe zimy i bezludność rejonu pomogły zakonserwować pozostałości po obozach. Najbardziej dalekosiężnym celem wyprawy było dotarcie do leżących gdzieś pośrodku tajgi dwóch obozów, których dobry stan zachowania potwierdzały zdjęcia satelitarne.

Jedną z największych niewiadomych pozostawała kwestia Polaków pracujących przy „Budowie nr 503”. Czy któryś z naszych rodaków był w obozach jakie odwiedziliśmy? Na to i inne pytania odpowie organizator wyprawy Tomasz Grzywaczewski.

 

Więcej informacji wraz z mapami dojazdu na bialoleka.waw.pl


 







Pozostałe wpisy


Korzystamy z plików cookie tylko w stopniu niezbędnym do działania strony. Możesz je zablokować poprzez zmienę ustawień przeglądarki.
Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności". wiem, zamknij